Your dashboard services.
Register to access all tools.

Make planning easier with DEHN
Strefowa koncepcja ochrony odgromowej i przepięciowej

Strefowa koncepcja ochrony odgromowej i przepięciowej

Strefowa koncepcja ochrony odgromowej i przepięciowej (LPZ - ang. lightning protection zone) stanowi optymalne rozwiązanie, uwzględniające aspekty techniczne i ekonomiczne. Ogólne zasady tworzenia strefowej ochrony przed piorunowym impulsem elektromagnetycznym (LEMP) w obiekcie budowlanym zawarto normie PN-EN 62305-4.

Na urządzenia elektryczne i elektroniczne zainstalowane w budynku, który znajduje się w strefie działania udaru piorunowego, oddziaływać mogą udary zakłócające o różnych kształtach i amplitudach. Podobne zagrożenie mogą wprowadzać udary dochodzące do urządzenia liniami zasilania lub przesyłu sygnałów a spowodowane poprzez innego rodzaju zakłócenia, np. stany nieustalone w sieciach energetycznych.

Przestrzeń chroniona powinna być podzielona na strefy ochrony odgromowej (LPZ) w celu wyznaczenia przestrzeni o różnej intensywności LEMP i ustalenia punktów połączeń na granicy stref.

Strefy charakteryzują się zasadniczą zmianą warunków elektromagnetycznych na ich granicach. Przechodząc z jednej strefy do drugiej przepięcia oraz impulsowe pole elektromagnetyczne są ograniczane do wartości dopuszczalnych w danej strefie. Do celów ochrony wykorzystuje się:

  • różnego rodzaju ekrany,
  • ograniczniki przepięć instalowane w instalacjach elektrycznych i torach sygnałowych.

W każdej w wyodrębnionych stref określone zostały dopuszczalne wartości parametrów charakteryzujących:

  • impulsowe pole elektromagnetyczne,
  • przepięcie i przetężenia jakie mogą dochodzić do urządzeń pracujących wewnątrz danej strefy.

Podział przestrzeni chronionej na różne strefy ochrony

STREFY ZEWNĘTRZNE

LPZ 0 = Strefa, w której zagrożenie jest wywołane nietłumionym polem elektromagnetycznym pioruna i w której urządzenia wewnętrzne mogą być narażone na całkowity lub częściowy przepływ prądu piorunowego.

Strefa LPZ 0 dzieli się na:

LPZ 0A = Strefa, w której zagrożenie jest wywołane bezpośrednim wyładowaniem piorunowym i jego całkowitym polem elektromagnetycznym. Urządzenia wewnętrzne mogą być narażone na przepływ całkowitego prądu udarowego pioruna.

LPZ 0B = Strefa, która jest chroniona przed bezpośrednim wyładowaniem piorunowym, ale w której zagrożenie stanowi całkowite pole elektromagnetyczne pioruna. Wewnętrzne urządzenia mogą być narażone na przepływ częściowego prądu piorunowego.

 

STREFY WEWNĘTRZNE:

LPZ 1 = Strefa, w której prądy udarowe ograniczone są na granicach strefy poprzez podział prądu piorunowego i przez istnienie złączy separujących i/lub ograniczników przepięć. Pole elektromagnetyczne pioruna może być stłumione przez ekranowanie pomieszczeń.

LPZ 2 ... n  = Strefa, w której prądy udarowe mogą być dalej ograniczone na granicach strefy poprzez podział prądu i złącza separujące i/lub przez dodatkowe ograniczniki przepięć. Pole elektromagnetyczne pioruna może być ponadto bardziej tłumione przez dodatkowe ekranowanie pomieszczeń.

Klasyfikacja urządzeń ograniczających przepięcia

Urządzenia do ograniczania przepięć są sklasyfikowane jako ograniczniki przepięć typu 1 (potocznie „odgromniki”), ograniczniki typu 1 kombinowanego oraz ograniczniki przepięć typu 2 i 3 zgodnie z wymaganiami dotyczącymi miejsca ich instalacji. Ograniczniki przepięć typu 1 (kombinowanego) są instalowane na granicy stref LPZ 0A i 1 / LPZ 0A i 2. Spełniają one najbardziej rygorystyczne wymagania w zakresie wydajności rozładowania. Ograniczniki te muszą być zdolne do kilkukrotnego wyładowania częściowych prądów pioruna o fali 10/350 μs bez zniszczenia, zapobiegając w ten sposób wnikaniu części prądu pioruna w instalację elektryczną budynku.

Ograniczniki przepięć typu 2 i 3 są instalowane na granicy stref LPZ 0B i 1 oraz za ogranicznikiem typu 1 (kombinowanego) na granicy stref LPZ 1 i 2 oraz wyższych. Ich zadaniem jest ograniczanie prądów resztkowych pozostałych po przejściu przez wcześniejsze zabezpieczenia oraz ograniczanie przepięć indukowanych lub powstałych w instalacji.

Opisane środki ochrony odgromowej i przepięciowej na granicach stref muszą być stosowane zarówno w przypadku instalacji zasilających, jak i systemów informatycznych i telekomunikacyjnych. Konsekwentne wdrażanie opisanych środków ochrony zapewnia stałą dostępność nowoczesnej infrastruktury.

Powrót na górę