1. Czy - zgodnie z normą DIN 18014 - wymagane jest stosowanie uziomu otokowego czy uziomu fundamentowego?
Uziom fundamentowy:
W przypadku wszystkich nowych budynków, ponieważ uziom fundamentowy jest wymagany przez DIN 18015 - najnowsze warunki techniczne przyłączenia do sieci i przyszłe zasady przyłączenia AR4100.
Uziom otokowy:
Gdy uziom w fundamencie (uziom fundamentowy) nie ma wystarczającego kontaktu z ziemią. Dzieje się tak zwykle w przypadku hydroizolacji budynków, czyli fundamentów o podwyższonej rezystancji uziemienia (np. biała wanna, izolacja obwodowa, żwir ze szkła piankowego).
2. Dlaczego punkty przyłączeniowe na uziomie otokowym muszą być zabezpieczone taśmą izolacyjną, gdy zastosowano stal nierdzewną V4A?
Punkty przyłączeniowe w gruncie są generalnie słabym punktem - pod względem korozji i zastosowania wysokiej jakości materiału, takiego jak V4A. Dlatego norma (DIN 18014) wymaga zabezpieczenia tych punktów taśmą izolacyjną.
3. Jaki rozmiar oka sieci należy zastosować w uziomie otokowym / uziomie fundamentowym?
Maksymalny rozmiar oka sieci zarówno w przypadku uziomu fundamentowego, jak i otokowego, wynosi 20 m x 20 m.
Jednak w połączeniu z urządzeniem piorunochronnym, rozmiar oka sieci w uziomie otokowym powinien wynosić 10 m x 10 m. Zaleca się stosować rozmiar oka sieci 10 x 10 m w przypadku uziomów otokowych, aby urządzenie piorunochronne mogło być w przyszłości doposażone w dodatkowe elementy.
4. Czy zastosowanie uziomu otokowego jest zawsze wymagane wraz z urządzeniem piorunochronnym?
Nie. Zgodnie z normą DIN 18014 instalacja uziemiająca urządzenia piorunochronnego może być uziomem otokowym lub fundamentowym. Następnie należy zbudować urządzenie piorunochronne zgodnie z częścią 3 normy EN 62305.
5. Jaki odstęp należy zachować między uziomem otokowym / uziomem fundamentowym a krawędzią budynku?
Pomiędzy uziomem otokowym a budynkiem wymagany jest odstęp co najmniej 1 metra, a uziom otokowy powinien być zakopany na głębokości co najmniej 0,8 m. Uziom fundamentowy należy montować jako zamknięty pierścień w płycie podłogowej na zewnętrznej krawędzi fundamentów (przykryty warstwą betonu o grubości co najmniej 5 cm).
6. A co w przypadku budynków ze stopami fundamentowymi?
Stopy fundamentowe wymagają uziomu o długości co najmniej 2,5 m. Stopy fundamentowe muszą być ze sobą połączone za pomocą odpornych na korozję materiałów uziemiających ze stali nierdzewnej V4A - najlepiej w bezpośrednim kontakcie z ziemią. W przypadku zastosowania betonu wodoszczelnego w stopach fundamentowych należy zainstalować uziom otokowy.
7. Czy zawsze należy montować uziomy pionowe?
Nie, uziomy pionowe nie są wymagane w przypadku standardowej konfiguracji uziomów fundamentowych lub otokowych. Uziomy pionowe powinny być stosowane jako alternatywa, jeśli nie jest możliwy montaż instalacji uziemiającej zgodnie z normą DIN 18014.
W takim przypadku wokół budynku można zamontować uziomy pionowe o długości co najmniej 3 m jako uzupełnienie uziomu otokowego. Najlepiej montować je w narożnikach budynku. Odległość między uziomami nie może przekraczać 20 m, jeśli nie ma zainstalowanego urządzenia piorunochronnego, i 10 m - jeśli jest. Uziomy pionowe muszą być połączone z uziomem otokowym.
8. Dlaczego wraz z uziomem otokowym wymagany jest przewód funkcjonalnego wyrównania potencjałów?
Zgodnie z normą DIN 18014 w fundamencie betonowym - oprócz uziomu otokowego - wymagany jest przewód funkcjonalnego wyrównania potencjałów, gdyż w ten sposób powstaje wewnętrzne połączenie wyrównawcze konstrukcji budynku (zbrojenie, konstrukcje metalowe, itp.). Przewód funkcjonalnego wyrównania potencjałów należy łączyć ze zbrojeniem co 2 m oraz z uziomem otokowym co 20 m (co 10 m - jeżeli wymagane jest urządzenie piorunochronne).
9. Klient posiada kombinację rozwiązań, np. biała wanna + stopy fundamentowe + płyta podłogowa (np. magazyn: płyta podłogowa częściowo betonowa, częściowo brukowana). Jak w takim przypadku można spełnić wymagania normy?